
Svojí konstrukcí zřejmě největší srub v republice z roku 1929. V 90. letech se neshodli na dalším provozu majitel s nájemcem a bouda byla od roku 1999 prázdná. Skoro 10let devastovanou boudu v roce 2008 koupil zdejší hoteliér Martin Kulík. Ten mj. vlastní i slavnou Tippeltovu boudu na Pomezních boudách. Ta byla po revoluci také ve stavu ke kompletní rekonstrukci. Martin Kulík ji kompletně zrekonstruoval, nyní v ní nalezneme oblíbený Pivovar Trautenberk, ale jak sám v jednom rozhovoru uznává: „Po téhle zkušenosti víme, jak je náročné dlouhodobě neudržovaný objekt zrekonstruovat.". Sokolskou koupil v mnohem horším stavu a rozhodl se pro její demolici. Na jejím místě plánuje novou Sokolskou boudu a u pana Kulíka se dá věřit, že to bude kvalitní architektura, on si na ní potrpí. Mnoho krkonošských bud se podobně kompletně postavilo znovu, i nedaleká Petrovka se staví znovu, takže i když původní forma zmizela, což je vždy mrzuté, duch místa zůstává a jistě se postupem let usadí v nové architektonicky kvalitní boudě.

Přijměte pozvání na exkluzivní prohlídku zámeckého areálu v Nekmíři u Plzně, který prochází neuvěřitelnou záchranou a vstává jako Fénix z popela. Na dotazy k průběhu obnovy nebo využití jednotlivých objektů, odpovídal jednatel společnosti REKS Nem, která areál vlastní, pan Zdeněk Židek. Děkuji a držím palce s další prací! Jak vidno, u zámku to bude potřeba!

To už nikdo neopraví. Věta, která se v různých mutacích na internetu objevuje často. Tímto přehledem, který ukazuje největší proměny "před a po" rekonstrukci, se pokusím ukázat, že i v naší malé zemi se v tomto směru dokážou dít divy.

Kdybyste se pohybovali v okolí mlýnu Pila v roce 2016, asi byste si řekli: „Hm, nějaká ruina.“ Po přečtení tohoto článku vás mohu ujistit, že už to nebude „jen nějaká ruina“, ale mlýn s velmi zajímavou historií a plný příběhů. Psal se rok 2016, 2.června, kdy dorazil email od paní, jejíž nyní 93letá babička, paní Emílie, vyrůstala na tomto mlýně a trávila na něm prázdniny v letech 1925 – 1933. Velmi se jí má práce líbí a velmi rády budou vyprávět příběh prázdného domu, na který mají mnoho vzpomínek. Pojďte se začíst…

Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.

Pražská usedlost Cibulka od 90. let 20. století chátrala, několikrát byla obsazena squattery, kteří zde pořádali nejrůznější kulturní akce. Pojďme skrz fotografie nasát atmosféru, kdy tu to takto žilo a porovnat je s fotografiemi z ledna 2022, když již byla Cibulka vyklizena i od sutin a připravena na kompletní plánovanou rekonstrukci pod novým majitelem.

Palác Lucerna - secesní srdce Prahy. PoJďte si jej prohlédnout z trochu jiného úhlu - fotografie z roku 2021 zavedou na místa, kam se běžně nepodíváte nebo třeba na místa, která dobře znáte plná plná lidí a nyní jsou úplně prázdná, například Velký sál osvětlený jen baterkou. Také si detailně ukážeme celou řadu zajímavostí - strojovnu pódia music baru, vitráž v graffiti stylu a mnoho dalšího.

Secesní perla vznikla v roce 1869, nádraží fungovalo až do roku 1960, v 90.letech bylo chátrající nádraží nekvalitně opraveno a začalo do něj zatékat. V roce 2001 je prohlášeno kulturní památkou a následně omotáno sítí chránící chodce před padajícími kusy omítky. V roce 2007 jej za 40 mil. kupuje firma TIP Estate s.r.o., která získává povolení k rekonstrukci, ale už v dalším roce bourá památkově chráněnou hrázděnou čekárnu a kácí veškerou zeleň v okolí...

Nádhernou vilu postavil v roce 1936 místní velkostatkář Josef Mrázek. Rodina si ji ale bohužel dlouho neužila. Týkala se jich už první vlna znárodnění podniků hospodařících na více než padesáti hektarech. Ve vile poté sídlil místní státní statek a od 90. let chátrala. V roce 2017 se ale dočkala nového majitele a prošla kompletní rekonstrukcí.

Barokní zámeček z roku 1773, postavený na velmi atraktivním, romantickém místě - uprostřed lesů s výhledem na okolní vlastní pozemky, rybník a dokonce i kapličku. Krásnou nemovitost jsem měl tu čest prodávat v roce 2020. Trochu jsem ji i pomohl a jako Šípkovou Růženku ji doslova vysekal ze zakletí.

V roce 2017 jsem měl možnost navštívit bývalou vilu v Černošicích, kterou v roce 2011 koupil fotbalista Tomáš Řepka a modelka Vlaďka Erbová. V roce 1999 ji navrhl architekt Libor Habanec a získal za ní ocenění v soutěži o nejlepší cihlový dům pro příští tisíciletí. Vilu slavný pár koupil v roce 2011 za 20mil. Kč. Pojďte nahlédnout.

Vilu si v roce 1931 nechal postavit pražský právník JUDr. Josef Winternitz. Architektem byl slavný Adolf Loose a Karel Lhota. Byla to rodinná vila pro jeho manželku Jenny, dceru Suzanu a syna Petra. Navštívil jsem ji v únoru roku 2017, pojďte užít prohlídku.

Zámeček je ukryt v krásné přírodě mezi Ústím nad Labem a Děčínem s výhledem do údolí řeky Labe. Byl postaven na konci 19. století, po znárodnění sloužil jako rekreační středisko. Po roce 1990 zůstal opuštěn a během 20ti let byl naprosto zdevastován vandaly a zloději. V roce 2011 se do místa zamiloval ústecký podnikatel a významný filantrop Martin Hausenblas. Od té doby prochází rekonstrukcí a vstává jako Fénix z popela.

Honosná vila Gustava Geipela, nejvýznamnějšího podnikatele v Aši, ležící v blízkosti historického centra, byla postavena roku 1888 podle plánů architektonické kanceláře Köhler & Pschera. Řešená je v duchu romantizujícího historismu. Po druhé světové válce byla znárodněna. Do roku 2018 sloužila jako služebna Policie ČR, poté zůstala bez využití.

Vilu v Ústí nad Labem si v roce 1926 nechal postavit významný podnikatel Josef Hönig. Podobu vily navrhl architekt Paul Brockardt. Po druhé světové válce byla znárodněna. Do prosince 2005 sloužila pro potřeby Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, od té doby je bez využití a nyní i na prodej.

Vilu v Ústí nad Labem si v roce 1931 nechal postavit Heinrich Schicht, velmi úspěšný podnikatel a prezident společnosti vyrábějící legendární mýdlo s jelenem. Za neobarokním vzhledem vily stojí architekt Paul Brockardt. Až do prosince 2005 sloužila jako chlapecká kolej, od té doby byla bez využití.

Barrandov, filmový kopec, kde za první republiky bratři Havlové postavili malý Hollywood. Vznikly zde slavné filmové ateliéry a vilová čtvrť, kde stavebníky byli často známí herci, režiséři a producenti. Nejluxusnější vilu, na nejvyšším bodě tohoto kopce, postavil Josef Auerbach. Kdo to byl?

Vilu ve stylu florální secese si nechal postavit ústecký průmyslník Florian Hernych (1855-1923), který přeměnil podnik svého otce Jana v prosperující textilní firmu. Své výsadní postavení demonstroval Florian Hernych honosným sídlem hned naproti budově hlavního závodu firmy Jan Hernych a syn.

Přijměte prosím pozvání do bytového domu na pražském Smíchově čp. 713, který nechala postavit rodina Hodáčových. Kdo patřil do této rodiny? Například slavná herečka Nataša Gollová, vlastním jménem Hodáčová.

Naskytla se mi příležitost podívat se na střechu Rezidence Eliška, což je výšková budova v pražských Vysočanech. Po dokončení v zimě v roce 2013 se stala se svými 93,6 metry nejvyšší bytovou budovou v České republice. To vše je záruka luxusních výhledů na Prahu. S tímto zážitkem se musím podělit a tak sdílím pár fotografií.

Nedávno jsem se byl podívat na vilu, která se postupem času dostala do havarijního stavu, byla od 90. let prázdná a nyní je díky kompletní rekonstrukci zachráněná. A to není vše, bude zde školka. Myslím, že zdejší děti budou v opravdu inspirativním prostředí.

Funkcionalistický dům z roku 1937, kde v 50.letech žila například známá a krásná herečka Irena Kačírková (Starci na chmelu / učitelka, Byl jednou jeden král / princezna Drahomíra...) Ze střešní terasy tu mohla obdivovat opravdu parádní výhled na Kampu a Pražský hrad.

Krásný útlý hotel Meran se nachází hned vedle mohutného, ale neméně krásného hotelu Evropa (dříve Šroubek) v samém srdci Prahy na Václavského náměstí. V článku se mimojiné blíže seznámíme i s příběhem o tom, jak majitele hotelu Meran někdo vydíral.