Vila Rudolfa Leitnera před a po rekonstrukci
Vila Rudolfa Leitnera před a po rekonstrukci
Aktualizováno: 17. 11. 2020 ,

Skoro 20 let prázdnou reprezentativní vilu jsem navštívil v roce 2017, kdy ji nabídl ÚZSVM k prodeji. V té době jsem z ní pořídil fotografie, které vzbudily značný zájem a krátce na to se prodala. Nový majitel ji opravil. Stala se krásným příkladem, jak se vyplatí zabezpečení podobných objektů. 

Vilu čp. 102 nechal v Srbsku postavit pražský advokát Rudolf Leitner. Vila je postavena v novobarokním stylu. Projekt vypracoval roku 1927 František Grossmann a téhož roku se začalo také stavět. Zkolaudována a předána k užívání byla novostavba v prosinci 1928. Advokát Leitner zemřel za 2. sv. války, vilu poté vlastnila rodina Němcova. Jejich dcera Dagmar Němcová se vdala za Pavla Vaška. V jejich majetku byla vila do začátku roku 1989, kdy jí prodali Svazu socialistické mládeže.

Od roku 1989 nebyla obývána. Roku 1999 – 2001 provedla společnost ČESKÝ ART HOLDING, s.r.o., která vilu v té době vlastnila, rozsáhlou rekonstrukci v reprezentativní sídlo. Jednatel Ing. Josef Hradečný dne 15.7.2001 bohužel ale zemřel. Hned v následujícím roce 2002, po náročné rekonstrukci, byl navíc objekt zasažen povodní. Skoro 20 let se opět vila neužívala a postupně chátrala. 

Reprezentativní vilu jsem navštívil v roce 2017, kdy ji nabídl ÚZSVM (úřad pro zastupování ve věcech majetkových) k prodeji. V té době jsem z ní pořídil fotografie, které vzbudily značný zájem, viz ODKAZ NA PŘÍSPĚVEK, který má skoro 500 reakcí, přes 60 komentářů a 210 sdílení. Krátce na to se prodala. Nový majitel ji opravil. V rámci rekonstrukce byla opravena fasáda, střecha, okna, štuky, schodiště, elektro a vodoinstalace. Dále byl v domě instalován nový elektrokotel a revitalizována zahrada. Vila ale po tolika letech chátrání nebyla úplně zdevastovaná, pojďte se podívat. 

Přeji vile, ať po 30 letech již konečně nalezne své využití. Také přeji realitní kanceláři Lexxus, která má vilu v nabídce (inzerát), aby našla nového majitele. S dovolením si z její inzerce půjčím pár fotografií na srovnání stavu před (v roce 2017) a po rekonstrukci (v roce 2020). Pojďme se nejdříve podívat na exteriér - čelní strana. Pěkně prokoukla. 

A pohled před a po rekonstrukci ze zadní strany. Zahrada byla tak zarostlá, že více z boku ani nešla vyfotit. 

V interiéru zaujme především centrální schodiště, ke kterému se vstupuje zadním vchodem. Pohled směrem ke stropu v roce 2017 a po rekonstrukci. 

Pohled na zdobený strop a schodiště ještě v patře. 

V patře u čelní strany vily se nachází velká místnost s krbem. V roce 2017 sem už masivně zatékalo. 

Pod touto místností se v přízemí nachází identicky velká místnost, podle stolu v minulosti zřejmě zamýšlená jako recepce. V roce 2017 i sem už zatékalo. Přesto, stůl nebyl zásadně zničený a tak mohl zůstat i po rekonstrukci. 

Při pohledu do jedné z koupelen před a po rekonstrukci je vidět, že i další prvky zde zůstaly nezměněné. Vila byla skoro 20 let prázdná, ale zabezpečená, takže vybavení nebylo zničené a rekonstrukce nemusela být tak nákladná, jako když by vila zůstala přístupná vandalům. Krásný příklad toho, jak se zabezpečení podobných objektů vyplatí.