Zámek Ohrazenice
Zámek Ohrazenice
Aktualizováno: 12. 11. 2020 ,

Objevil jsem ho víceméně náhodou okolo roku 2017, zarostlý v husté džungli, ze silnice skoro neviditelný. Uvnitř krásně malovaný, tak akorát velký. Proč tak chátrá? Vrtal mi hlavou, tak jsem zkusil po nějakém čase kontaktovat majitelku. V roce 2018 jsem zámečku našel nového majitel, který se pustil do rekonstrukce. Pojďte se podívat, jak se v čase probouzí. 

Nechal jej v roce 1778 zbudovat Jan rytíř ze Schindlerů. Ten pocházel z místní rodiny důlních správců, kteří žili ve zdejším zámku čp. 1. Ratibořské Hory vznikly ve 13. století, kdy se tu začalo dolovat stříbro. Název Ohrazenice získal zámek podle toho, že byl ohrazen vysokou zdí. Od roku 1854 byli majitelé rodina Vačlenů, po roce 1857 rodina Forsterů a od roku 1896 rodina Petrů. Ti byli majitelé zámečku až do roku 1975, kdy jej koupila rodina Hanušova. Velkostatkář pan Hanuš ale brzy umřel a paní Hanušová zůstala na zámek sama. Syn na správu majetku nebyl, spíše byl hodně duchovně zaměřený a zámeček začal postupně chátrat.

Následující fotografie ukazují zámek z čelní a zadní strany v době, kdy jej vlastnila rodina Petrů, která je i na jedné z fotografií.

Pojďme se podívat nejdříve na čelní stranu zámečku. Fotografiemi se jedním kliknutím krásně můžete posouvat v čase. Když jsem zámeček poprvé navštívil, nebyl skoro vidět, viz srpen 2017.

Naštěstí se mi podařilo zámečku najít nového majitele, který se ihned pustil do práce, viz další fotografie z března 2018, parádně vykoukl!

Další čelní srovnávací fotografie je z března roku 2019. Je na ní krásně vidět, že část čelní stěny musela být postavena znovu, protože zámeček byl v dávné minulosti dodatečně podsklepen, bohužel v této části zdi nenavazovaly a zeď se začala propadat do sklepa.

Pojďme se podívat i na zadní stranu zámečku, fotografie z roku 2017 od Martina Koláře ukazuje, když byl ještě pohlcený v okolní džungli.  

Nový majitel se pustil do práce a zámeček krásně vykoukl i z této strany. 

V březnu roku 2019 byla tato strana už kompletně očištěná. 

Další srovnávací fotografie budou postupně doplňovány. 

Kompletní historie na kartě objektu zde: prazdnedomy.cz/1657

Více dobových fotografií v příspěvku zde: facebook.com