Mlýn Český Dub
Zobrazit inzerciNabízím ke koupi jedinečnou nemovitost s prvními zmínkami už v roce 1590, bývalý vodní mlýn v Českém Dubu, nacházející se přímo u zdejšího historického centra a zámku a také u hlavní silnice procházející centrem města. Je tedy i zajímavou investiční příležitostí na vybudování komerčního provozu v originálních interiérech s kulisami původního vybavení, například restauraci / ubytování. Navíc s ideální výchozí polohou na procházky po městě a výlety do okolí. Podobné provozy v místě zatím úplně chybí.
Dle stabilního katastru z roku 1843 byl mlýn původně poháněn dvěma vodními koly na vrchní vodu. Později bylo jedno kolo odstraněno a druhé fungovalo až do 30. let 20. st. V letech 1936-1937 bylo vodní kolo nahrazeno spirální Francisovou turbínou. Od roku 1761 až do začátku 20. st vlastnila mlýn rodina Schwarzů. Od prosince 1931 je jako nájemce uváděn obchodník Bohumil Jáč, který jej později i koupil. Mlýn sloužil svému účelu ještě nějaký čas po roce 1945.
Areál nemovitosti se nachazí v městské památkové zóně na pozemku o velikosti 452 m². V objektu se nachází několik obytných místností, původní mlýnice a prostory bývalého obchodu. V suterénu objektu se nachází sklep 9.3 m² a prostor původního odtokového kanálu, nyní prostor ke skladování. V přízemí se nachází několik obytných místností, bývalý obchod a mlýnice, která prostupuje i do prvního patra a podkroví. V prvním patře se nachází několik dalších obytných místností, včetně kuchyně.
Malebné městečko Český Dub, s perfektně dochovaným historickým jádrem, se nachází pod majestátní horou Ještěd. Město je obklopeno lesy, okolí bylo milovaným krajem spisovatelky Karolíny Světlé, prochází jím dálková značená cyklotras a z města také vede i několik značených turistických tras. V místě je kompletní občanská vybavenost - prodejny potravin, pošta, praktický lékař, lékárna, základní škola, mateřská školka, knihovna, kavárna a jiné. Autobusové spojení do cca 30 min. vzdáleného Liberce, Mnichova Hradiště nebo Turnova.
Ohledně podrobnějších informací či zájmu o prohlídku mě neváhejte kdykoliv kontaktovat.
---
Historie objektu
1590 - Nejstarší zmínka o mlýnu je z Urbáře českodubského panství z roku 1590. Je zde uvedeno, že obyvatelé měli za povinnost „strouhu v zahradě pod zámkem, kteráž na mlýn běží, jednou v rok vycíditi“.
17. století - Známa jsou jména některých nájemců. V roce 1621 je uváděn Adam Proud mlynář z dolního mlýna. V roce 1630 mlynář Michal Šlégr odváděl vrchnosti 8 vepřů po 12 zlatých. Z roku 1657 je zmínka o Václavu Niklovi mlynáři pod zámkem, který platil pronájem za tři a půl provazce louky pod Brousky na sv. Havla.
18. století - V roce 1735 byl nájemcem Ferdinand Horn, vrchnosti platil 31 zlatých. 15. července 1737 mlýn od vrchnosti, kláštera sv. Jakuba ve Vídni, koupil za 1000 kop. V roce 1753 ho prodal za 1200 zlatých bývalému městskému písaři Janovi Wehlemu. Jeho dcera Dorota se v roce 1761 provdala za Ferdinanda Schwarze. Rod Schwarzů pak vlastnil mlýn od roku 1761 až do začátku 20. st. Od roku 1796 byl mlynářem Ferdinand Schwarz mladší, od roku 1835 syn Ferdinand Schwarz nejmladší (nar. 1804), poté jeho bratr Josef, který před tím pracoval ve mlýně v Psinici čp. 18 u Kopidlna. Následujícím mlynářem se stal Josefův synovec Emanuel Schwarz (nar. 1842), syn jeho zemřelého bratra Ferdinanda. Po Emanuelovi převzal mlýn v roce 1910 Emil Schwarz a roku 1912 jej zdědil jeho syn Rudolf Schwarz, který se stal posledním příslušníkem mlynářského rodu Schwarzů.
20. století - V roce 1918 byl zde mlynářem Gustav Moeller (Möller). Po Möllerovi přešla živnost na Antona Semeráda a od 9. 11. 1927 se držitelem stala firma F. Schmitt Wollwarenfabrik v Českém Dubu. Od prosince 1931 je jako nájemce uváděn obchodník Bohumil Jáč, který mlýn po krachu firmy Schmitt koupil. Bohumil Jáč neměl živnostenský list na provozování mlynářské živnosti, proto vedením provozu pověřil vyučeného stárka Mohuslava Rejzka z Českého Dubu. V letech 1931 až 1933 se sám vyučil mlynářskému řemeslu a v roce 1936 obdržel výuční list. Někdy v období 1936 - 1937 nechal instalovat na mlýně spirální Francisovu turbínu. V roce 1943 Němci mlýn zavřeli a do konce války nefungoval. Do provozu byl znovu uveden v roce 1945.
Kompletní historie: vodnimlyny.cz
Lokalita
Český Dub najdeme v Libereckém kraji, jižně od města Liberec. Malebné, minulostí nezničené, městečko pod majestátní horou Ještěd. Chloubou města, pojmenovaného podle obrovského dubu, je renesanční radnice s osmibokou hodinovou věží. Ve městě je Podještědské muzeum s expozicí částečně věnovanou textilnímu průmyslu a částečně dílu spisovatelky Karoliny Světlé. Muzeum je umístěno v původní Blaschkově vile.
Historie města - Na počátku 12. století byla na tomto místě založena osada. Osada se rychle rozrostla a v roce 1260 získala městský statut. V roce 1778 uvítalo město návštěvu císaře Josefa I. s doprovodem legendárního generála Laudona. V Českém Dubu žila matka Bedřicha Smetany; skladatel u ní několikrát pobýval a ve městě dokonce dvakrát koncertoval. Po zrušení roboty v roce 1850 sídlil ve městě okresní soud. Začal se rozvíjet textilní průmysl, majitelem továrem byl významný podnikatel Franz Schmitt a poté jeho nástupce Blaschka. Českoněmecký podnikatel Franz Schmitt (1818-1883) byl v 19. století jedním z největších textilních magnátů severních Čech. Jeho rodina se zasloužila o rozkvět města Český Dub, vlastnila zde několik továren, rodinné sídlo a stavěla tu i domy pro své zaměstnance.
Trasa Po stopách Schmittů s audioprůvodcem
Okolí - Město je obklopeno lesy, okolí Českého Dubu bylo také milovaným krajem spisovatelky Karolíny Světlé. Městem prochází dálková značená cyklotrasa, která nás severním směrem dovede do Liberce. Z města veda i několik značených turistických tras. Severním směrem se můžeme vypravit k Ještědu ( 1012 m.n.m.). Zdatnější turisté mohou pokračovat na vrchol kopce k rozhledně pěšky, méně zdatní se mohou nahoru vyvést sedačkovou lanovkou. Na úbočí Ještědu je vybudován lyžařský areál s řadou sjezdovek s různým stupněm obtížnosti a s několika upravenými běžeckými trasami. Na úpatí kopce byla postavena sáňkařská dráha. Vydáme-li se z Českého Dubu východním směrem dojdeme k zámku Sychrov.