
Vilu v Ústí nad Labem si v roce 1931 nechal postavit Heinrich Schicht, velmi úspěšný podnikatel a prezident společnosti vyrábějící legendární mýdlo s jelenem. Za neobarokním vzhledem vily stojí architekt Paul Brockardt. Až do prosince 2005 sloužila jako chlapecká kolej, od té doby byla bez využití.
Architektem byl Paul Brockardt. Svou ideu koncipoval jako vzpomínku na šlechtická barokní sídla. Pochází z význačného stavitelského rodu z bavorského Coburgu. Jeden z coburských mostů nese dokonce jméno Brockardt-Brücke. Do Ústí ho patrně přivedly zakázky právě od rodiny Schichtů. Spekuluje se o jeho autorství správní budovy Setuzy z roku 1911. Dále je autorem dalších významných ústeckých budov, např. vila Georga Schichta z roku 1914, vila Josefa Höniga z roku 1926, vila Hanse Weinmanna z roku 1930 nebo Vrbenského lázně z roku 1931.
Majitelem byl Heinrich Schicht (1. února 1880 – 16. června 1959), syn Johanna Schichta, jednoho z nejvýznamnějších průmyslníků české části rakousko-uherské monarchie, který vlastnil firmu provozující několik továren na mýdlo. Pracovalo v nich přibližně 3500 zaměstnanců, kteří měli k dispozici moderně vybavenou ordinaci závodního lékaře, spolehlivý systém nemocenského pojištění, sprchy, prostory pro trávení volného času i vzdělávání, závodní jídelnu a mateřskou školku. Později k tomu přibyla i rozsáhlá bytová výstavba, lázně s bazénem, kadeřnictví a další zařízení.
Heinrich Schicht ve vile se svou ženou Martou žil až do roku 1945, kdy byla celá rodina odsunuta do Německa a její majetek znárodněn. Po válce sloužila vila jako vojensko-politická škola, po vzniku ústecké pedagogické fakulty pak přešla pod její správu.
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně vilu využívala až do prosince 2005. Areál je od té doby bez využití. Naštěstí je ale vila hlídaná, má vlastního správce a je zabezpečená alarmem. V roce 2008 usilovala univerzita o spojení se Spolchemií. V plánu bylo vilu opravit a využít jako vzdělávací a reprezentační centrum. Projekt nakonec skončil.
Vila byla v roce 2021 ve vlastnictví Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových a byla na prodej v aukci. Nejnižší podání 15 900 000 Kč. Termín aukce 27.01.2021 10:00 - 28.01.2021 10:00. Vzhledem k tomu, že areál zabírá přes 25.000 m2 a nachází se nedaleko centra (ještě v městské čtvrti Ústí nad Labem-centrum), je to sympatická cena a prodej byl nadějný. Detail aukce: https://www.nabidkamajetku.cz/
Nedávno jsem měl možnost si vilu detailně prohlédnout. Pojďme si blíže představit areál a okolí. Na katastrální mapě výše je červeně ohraničený areál vily. Bílou barvou je zvýrazněna příjezdová cesta, která se reprezentativně vine celým areálem. Na fotografii vlevo pak vidíme okolí, z vily je výhled na hrad Střekov vybudovaný na protějším skalnatém břehu řeky Labe. Centrum města je vzdálené 6 min. jízdy, 3 km.
Pojďme se podívat do vily. Při vstupu je reprezentativní hala se zdobeným schodištěm do patra. Dochovala se unikátní dobová fotografie dokládající původní stav a vybavení, užijte.
Dále se dostáváme do hudební salonku, alespoň tak odvozuji od znázorněných hudebních nástrojů nad dveřmi. I v tomto případě se dochovala fotografie dokládající původní stav a vybavení.
V přízemí se pojďme podívat do vedlejšího zeleně laděného pokoje. Za povšimnutí rozhodně stojí, že do něj vstupujeme přes původní dvoukřídlé posuvné dveře do pouzdra. Na dobové fotografii také vidíme, že rohové poličky sloužily jako výstavka luxusního porcelánu.
Přes další krásné původní dveře vstupujeme do, podle mého, nejhezčí místnosti ve vile - dřevem vykládaná knihovna s krbem. Opravdu škoda, že z této místnosti zatím nemám k dispozici dobovou fotografii, musela být doslova dechberoucí.
Z druhé strany hudebního salonku se ještě nachází poměrně velká místnost s dochovanu nástěnnou malbou. Je možné, že zde byla jídelna, protože se tudy dostaneme i do bočního křídla vily, což byla technická část. Nacházela se tu hlavně kuchyně. Na fotografii stojí za to v této části vypíchnout jídelní výtah, aktuálně zatlučený dřevotřískou.
Nyní se pojďme vydat do prvního patra přes zdobené točité schodiště s galerií. Do patra se dá v bočním křídle dostat i pomocí schodiště pro služebnictvo, viz jedna z fotografií.
V prvním patře se nacházejí ložnice, koupelny a dokonce i vestavěné skříně nacházející se mezi zdmi, viz znovu jedna z fotografií.
Za nejhezčí ložnici považuji tu dřevem vykládanou na dalších fotografiích. Má i tajný vchod do vedlejší místnosti. Z jedné zdejší místnosti se dostaneme i na centrální balkon se zdobenou mříží. Užijte.
Vila má ještě i druhé patro do které se dostaneme přes schodiště pro služebnictvo. Nalezneme zde řadu dalších místností, pokoje a koupelny pro služebnictvo. Za pozornost stojí, jak "reprezentativně" se za minulého režimu snažili ztvárnit osvětlení.
Jedna z místností, centrálně položená, je krásně zdobená. Je otázka, k čemu původně sloužila, možná společenská místnost pro služebnictvo? Každopádně, unikátně i u této se dochovala dobová fotografie. Jak vidíme, původní nábytek byl i zde opravdu luxusní.
Na půdě určitě stojí za povšimnutí původní světlík, krytý prosvětlovací otvor ve střeše, aktuálně zakrytý černou folií. Ten přiváděl světlo na půdu a k dalšímu světlíku, který se nachází v prostoru uprostřed bílého zábradlí. Když by byl čistý, světlo by tudy proudilo do chodby ve druhém patře.
Muzeu města Ústí nad Labem se nakonec podařilo dohledat několik dalších dobových záběrů z vily, užijte a děkuji tímto muzeu za poskytnutí. Na první je spojovací chodba nad schodištěm, s vestavěnou skříní nacházející se mezi zdmi, viz jedna z předchozích fotografií. Na druhé a čtvrté fotografii jsou prostory bývalé knihovny. Na třetí fotografii velká místnost, zřejmě jídelna, s nástěnnou malbou. Zde jinou, než která se dochovala při mé návštěvě. Dobové fotografie jsou pravděpodobně z dokumentace po dostavbě a vybavení interiéru v roce 1931, fotografem byl pan August Otto.
A nakonec ještě několik zajímavých dobových fotografií. Tentokrát z let 1978 - 1983, kdy zde pobývali studenti Pedagogické fakulty. Jeden ze studentů zavzpomínal a vybavoval si, že s ostatními byli poněkud nešťastní, když je poslali na kolej kamsi na periférii - do Vaňova. Rychle však pochopili, že toto místo je pro studentský život ideální. Kolej byla pouze chlapecká, počet studentů takový, že se všichni znali. Výtvarníci si v podkroví zřídili ateliér, muzikanti mohli cvičit v hale v přízemí u klavíru, v přízemí byla fotokomora, ve společenské místnosti fotbálek a kulečník. Zbylé fotografie jsou v příspěvku zde: GALERIE
Vila má určitě potenciál stát se znovu reprezentativním sídlem. Jak se říká, "okolí nezměníme", to zde naštěstí není zničené, zahrada je také zachovalá ve své původní podobě i s vrátným domkem. Potenciál je i na komerční využití, například hotel s wellness.
---
Detail aukce: https://www.nabidkamajetku.cz/
Karta objektu na webu poznejdomy.cz - https://poznejdomy.cz/253
3.1.2021 jsem k prodeji připravil příspěvek na Facebooku. Příspěvek byl úspěšný, měl přes 2tis. reakcí, přes 500 sdílení a oslovil přes 200 tis. lidí. V dalších dnech se informace o prodeji objevila i na dalších místech:
5.1. - e15.cz
7.1. - idnes.cz
7.1. - novinky.cz
9.1. - aktualne.cz
10.1. - forbes.cz