Seriál Chátrající skvosty
Seriál Chátrající skvosty
Aktualizováno: 26. 11. 2022 ,

Ve spolupráci s portálem TVbydleni.cz připravuji v pravidelném seriálu reportáže o zajímavých chátrajících nemovitostech. Je to například na úvodní fotografii Desfourský palác, opomíjený klenot Prahy s nádherným centrálním schodištěm. Pojďte do těchto objektů nahlédnout a blíže se seznámit s jejich příběhem. 

7) Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.

6) Bývalá sklárna Elias Palme v Kamenickém Šenově jistě patří mezi jednu z nejvýznamnějších staveb v severočeském sklářském regionu. Zajímavý je i její příběh. Z kdysi slavné továrny, která dodávala lustry do celého světa, je v dnešní době doslova ruina.

5) Kulturní památka, která léta chátrá a kromě možné návštěvy v rámci festivalu Open House Praha je jinak nepřístupná. Desfourský palác, který je rovněž označován jako neoklasicistní obytný dům, byl postaven v první polovině 19. století. Zprvu rodinné sídlo se po čase proměnilo v zázemí Rudého práva až skončilo ve správě hlavního města. Posledních 11 let o palác usiluje Muzeum hl. m. Prahy, které by sem rádo přestěhovalo celé sídlo.

4) Nejen rozlehlý pozemek v Černošicích, který kdysi představoval luxus, zeje prázdnotou a nedaří se jej ani na šestý pokus prodat. Současná hodnota vily se odhaduje na necelých 30 milionů korun. Bývalý majitel, podnikatel Radovan Krejčíř, je momentálně vězněn v Jihoafrické republice, kde si odpykává 35 let odnětí svobody za únos, pokus o vraždu a držení drog. Pokud by byl převezen do České republiky, čekalo by jej 15 let vězení za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost. Podívejte se na video z jeho luxusního sídla.


3) Ve třetím dílu se podíváme do obce Hředle na Berounsku, kde stojí budova, o níž se toho už hodně řeklo i napsalo. Bývalá utajená vojenská nemocnice je totiž opředena mnoha tajemstvími a konspiračními teoriemi. Svému účelu jako záložní nemocnice mohla sloužit v době, kdy Česku hrozila ptačí a posléze prasečí chřipka. Měli zde pracovat lékaři z Motola a hospitalizovaných pacientů tu mělo být až 500. V současnosti stavba dostala nového majitele, který zde má vybudovat zdravotnické zařízení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.

2) Další budovou, která hyzdí centrum Železné Rudy a je spíše ostudou než chátrajícím skvostem, je bývalý Hotel Skalka. To, co v něm uvidíte, je opravdu síla a nálezy injekčních stříkaček jsou jen špičkou ledovce problémů, které nezabezpečená budova způsobovala. Nyní ji ale čeká budoucnost jiná a místu se blýská na lepší časy. „V letošním roce se nám naskytla možnost tento hotel koupit a je to vlastně třetí zchátralý hotel a veliká nemovitost dá se říct v centru Železné Rudy. Naším záměrem je zbourat bývalý Hotel Skalka, protože ten rekonstruovat nejde a na tomto místě bude vystavěna Rezidence Skalka jako třetí projekt celkového projektu Železná Ruda se mění.“ komentuje situaci a záměr pan Dušan Popelka, autor projektu Železná Ruda se mění.

1) V prvním díle pořadu Chátrající skvosty se podíváme na Městské lázně v Plzni a rovnou uděláme výjimku. Budova totiž sice chátrá, přesto není opuštěná. Překvapivě si v ní můžete zahrát paintball. Veřejnost byla proti, ale musíme si uvědomit, že když má budova alespoň nějaké využití, tak je tím v podstatě chráněná. Lidé tam větrají a udržují pořádek. Pokud toto budova nemá, je mnohdy cílem vandalů. Jak to ale bylo s lázněmi v minulosti? Nejen na to nám odpoví také architekt Jan Soukup.