Skrytín vstává jako Fénix z popela
Skrytín vstává jako Fénix z popela
Aktualizováno: 15. 1. 2021 ,

Zámeček je ukryt v krásné přírodě mezi Ústím nad Labem a Děčínem s výhledem do údolí řeky Labe. Byl postaven na konci 19. století, po znárodnění sloužil jako rekreační středisko. Po roce 1990 zůstal opuštěn a během 20ti let byl naprosto zdevastován vandaly a zloději. V roce 2011 se do místa zamiloval ústecký podnikatel a významný filantrop Martin Hausenblas. Od té doby prochází rekonstrukcí a vstává jako Fénix z popela.

Vila, také nazývána i jako zámeček, byla postavená roku 1892. Architektem byl Carl mayer z Děčína, stavebníkem podnikatel Rudolf Richter z Prahy. Rudolf Richter musel být velmi zámožný podnikatel, když si dovolil postavit takové sídlo, ale bližší informace o něm zatím nejsou známé. Objekt nechal postavit známý děčínský stavitel a architekt Carl Mayer. Vynikal jako autor romantické architektury. Výrazné vyhlídkové věže byly jeho specialitou. Postavil například vilu v Labské ulici č. p. 341 pro majitele děčínské továrny na knoflíky Carl Franze.

Wolfrumové

Rudolf Richter umírá v roce 1914, dědicové zámeček ihned prodávají. Kupuje jej Ludwig Wolfrum z významné podnikatelské rodiny z Ústí nad Labem. Místo se mu evidentně velmi zalíbilo, protože na vrcholu Reichbergu, sotva sto metrů od zámku, postavil hrobku, v níž roku 1935 spočinuly jeho ostatky. Ke Skrytínu patřily pozemky v rozsahu okolo 235 ha, oddělené od Děčínského velkostatku jako samostatný lesní majetek. Po smrti Ludwiga Wolfruma se dědicem stal Carl Hermann Wolfrum, synovec Ludwiga. Majetek spravoval jeho zeť Otto Körling, který přímo na Skrytíně přebýval. V majetku rodiny Wolfrumů zůstal objekt až do roku 1945.

Po znárodnění

Po konfiskaci německého majetku byla vila s přilehlými objekty nejdříve využívána jako zemědělská usedlost. Pozdější majitel Státní statek Zvoleněves ale využil potenciál romantického areálu tak, jako jeho dva předešlí majitelé Richter a Wolfrum. Provozoval zámeček s hospodářskými budovami jako rekreační středisko. V roce 1974 zde začínal pionýrský tábor složený ze 30 dřevěných chatek a deseti dalších objektů, dále s hřišti a dokonce i malým bazénem. Od roku 1975 se majitelem areálu stal národní podnik Konstruktiva Praha, který Skrytín využíval pro podnikovou rekreaci a jako školící středisko. 

Po revoluci

Skrytín byl až do roku 1990 v majetku firmy Konstruktiva Praha, která do tohoto místa dala obrovské peníze a mnohdy i luxusní majetek. V roce 1993 byl prodán jednomu pražskému podnikateli který 2 měsíce na to dal zámeček jako záruku Komerční bance Praha. Zámeček byl zastaven na částku 69 000 000. Od té doby nikdo nevěnoval zámečku ani přilehlým budovám pozornost a toho využili opět nenechavci kteří se do nezabezpečených objektů dostávali velmi lehce.

„Prostě tam nastoupila parta Ukrajinců s motorovými pilami a rozřezávala chatky na stavební dřevo. To bylo každou chvilku,“ vzpomíná jeden ze Skrytínských chalupářů. Někteří z místních prý mají vybavené celé domácnosti z pozůstatků rekreačního střediska. Poté se kradla i střešní krytina a když to zámečku začalo zatékat krov se v zimě 1997 zřítil. K dovršení zkázy založily děti v troskách požár. Děčínský stavební úřad nezmohl s majitelem nic. Případ dokonce prošetřovala policie. Areál sloužil jako skládka odpadků. Ruiny se staly oblíbenými kulisami her paintballových bojovníků.

V roce 2003 šel Skrytín do dražby, přes 64 tisíc metrů čtverečních pozemků a osm stavebních objektů mělo vyvolávací cenu pouhých 180 tisíc korun. Dražební vyhláška konstatovala, že všechny dražené objekty jsou v tak ubohém stavu, že jsou nevyužitelné a určené k demolici. 

Martin Hausenblas

V roce 2011 areál kupuje úspěšný ústecký podnikatel a významný filantrop Martin Hausenblas za cca 1 mil. Kč. Plánuje objekt zrekonstruovat jako své rodinné sídlo. 

Postup prací detailně na kartě objektu: https://prazdnedomy.cz/462

Poprvé jsem zámeček navštívil v listopadu 2020, užijte pohled z dronu na zámeček a pozemky za ním, které patří k areálu a kde se v současnosti pasou ovce. 

Při první návštěvě zámeček ještě neměl věžičku, ta se instalovala hned měsíc poté. To jsem si nemohl nechat ujít, tak jsem místo navštívil znovu, tentokrát jsem zde pořídil časosběr z instalace. Užijte. 

Okolí zámečku je parádním tipem na výlet. Majitel v místě pro kolemjdoucí postavil i pergolu s přípojkou pitné vody a elektřiny na dobití mobilu. Ze Skrytína chce vytvořit nejen svůj domov, ale i místo setkávání, jenž bude vynikat nejen výjimečnou architekturou a historií, ale bude i energeticky soběstačnou stavbou. Sám se těším na další návštěvy a sledování dalšího postupu prací.