
Barrandov, filmový kopec, kde za první republiky bratři Havlové postavili malý Hollywood. Vznikly zde slavné filmové ateliéry a vilová čtvrť, kde stavebníky byli často známí herci, režiséři a producenti. Nejluxusnější vilu, na nejvyšším bodě tohoto kopce, postavil Josef Auerbach. Kdo to byl?
S jeho jménem je neodmyslitelně spjata zlatá éra filmového Barrandova. Josef Auerbach vlastnil v Praze několik společností zabývajících se výrobou a distribucí filmů. Původem Polák, založil v Praze velmi úspěšné filmové společnosti Elektafilm a Slaviafilm. V jeho produkci vzniklo na 120 úspěšných snímků. Šlo například o slavné filmy s Vlastou Burianem – Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, C. a k. polní maršálek, Anton Špelec ostrostřelec. Jeho zásluhou vznikl například také dodnes slavný snímek Gustava Machatého Erotikon. Produkoval i některé filmy Voskovce a Wericha.
Po jednáních s Václavem M. Havlem, stavitelem vilové čtvrti Barrandov, se správní rada společnosti Elektafilm na schůzi konané dne 24. října 1932 rozhodla koupit dvě stavební parcely na Barrandově za celkovou cenu 278 491 korun. Tyto parcely na katastrálním úřadě nechal Elektafilm spojit dohromady. Na schůzi dne 25. dubna 1933 se správní rada usnesla na vzniklém pozemku vystavět vilu, kde by v jedné části bydlel Josef Auerbach s rodinou a druhá by sloužila jako reprezentační místnosti pro zahraniční zájemce o české filmy. Podle nájemní smlouvy vystavené na jméno manželky Josefa Auerbacha, Olgy, činilo roční nájemné za byt ve vile 40 000 korun. Při úspoře nákladů na garáž a ubytování Auerbachova osobního řidiče měl ElektaFilm získat ročně zpátky přibližně 4 % z nákladů vynaložených na stavbu. Nejluxusnější rozměrná funkcionalistická vila byla postavena na nejvyšší bod barrandovské skály. Vilu navrhli architekti Hermann Abeles a Leo Mayer. Postavena byla mezi lety 1933 - 1934.
Začátek druhé světové války
V roce 1939 ovšem rodina musela kvůli svému židovskému původu emigrovat do USA. V době bezprostředního ohrožení republiky německým nacismem se prozíravému Josefu Auerbachovi podařilo celou svou rodinu dostat za hranice, vila jim dokonce nebyla zabavena, ale prodali ji. Střecha vily sloužila v roce 1938 při mobilizaci jako dělostřelecká pozorovatelna. V roce 1939 se tu natáčel i film Kristián (scéna, kdy Mandlová pozve Nového k sobě domů, před Marvanem předvádějí, že jsou manželé). Také oba architekti vily byli židovského původu. Ti ale bohužel neměli takové štěstí jako rodina Auerbach. Hermann Abeles byl transportován v roce 1941 do Lodže, kde zahynul, Leo Mayer zemřel v roce 1944 v koncentračním táboře v Osvětimi. Hermann Abeles žil v Praze na adrese Jáchymova 1076/6, kde se nyní na chodníku nachází pamětní kostka, tzv. Stolperstein, viz fotografie po pravé straně.
USA a syn Norbert Auerbach
Jeho syn, Norbert Auerbach (1922–2009), na fotografii po levé straně, který ve vile také vyrůstal, se roku 1941 dobrovolně přihlásil do americké armády a prošel s ní přes pláže v Normandii až k Labi. Po válce začal kráčet ve šlépějích svého otce a budoval si kariéru ve filmovém byznysu. V Hollywoodu začínal jako poslíček, ale dokázal se vypracovat a koncem 70. let stanul jako viceprezident ve vedení společnosti United Artists. Počátkem 80. let ji dokonce dva roky vedl. Stál u vzniku řady legendárních filmů, ať už jsou to Vlasy, Muž z Ria, Rocky či West Side Story. Ronald Reagan, Sean Connery, Woody Allen, Robert De Niro, Jean-Paul Belmondo, Sophia Lorenová, Sylvester Stallone, Peter Ustinov, Brigitte Bardotová, Jane Fondová... To všechno jsou lidé, s nimiž se během svého neuvěřitelného života Norbert Auerbach, člen České filmové a televizní akademie, víc než jen potkal, u některých stál při zrodu jejich hvězdné kariéry.
Sean Connery
Duchovním otcem Jamese Bonda je britský spisovatel Ian Fleming. Byl to právě Auerbachův nápad, v té době ředitel francouzské centrály společnosti United Artists, aby se knižní „bondovky” Iana Fleminga zfilmovaly. Auerbach také pomohl odstartovat kariéru Seana Conneryho. Prvního Jamese Bonda měl původně hrát hollywoodský idol Cary Grant. Tomu však už bylo osmapadesát let. Auerbach prosazoval tehdy dvaatřicetiletého Seana Conneryho, který měl za sebou jen pár televizních a menších filmových rolí. „Seana jsem už dlouho znal. Dobře jsem věděl, že je to moc dobrý herec. A navíc ten jeho úžasný hlas … Kromě toho to byl gentleman každým coulem, velmi slušně vychovaný."
Na fotografii po pravé straně z roku 1961 postupuje spisovatel Ian Flemming práva na první bondovku Dr. No společnosti United Artists.
Podpisu smlouvy přihlíží Sean Connery a také producenti filmu Harry Saltzman a Albert R. Broccoli, kteří na základě Auerbachova nápadu práva koupili a film natočili.
Norbert Auerbach, jeden z otců agenta 007, nezanechal stopu zdaleka jen v bondovkách. Stál u zrodu série Růžových panterů s Peterem Sellersem a českým rodákem Herbertem Lomem v hlavních rolích, podílel se na vzniku filmů Rocky se Sylvesterem Stallonem … Jeden čas působil jako poradce přes komunikaci a propagaci u amerického prezidenta Ronalda Reagana. Norbert Auerbach měl talent. Hlavně na témata, jež v dané chvíli dovedla zabrat u diváků.
Po roce 1989
Na Prahu Norbert Auerbach nikdy nezapomněl. Od roku 1989 zde opět žil a oženil se tu i s Češkou Alenou (předtím měl za ženy Američanku (dva synové), Rakušanku (dva synové) a jako první Španělku). V Praze pracoval pro Nadaci Sue Ryderové. Auerbach byl dlouholetým členem Prague Society for International Cooperation (Pražské společnosti pro mezinárodní spolupráci) - nejlépe známého za Cenu občanství Hanno R. Ellenbogena (Hanno R. Ellenbogen Citizenship Award). V roce 2006 Norbert Auerbach vydal knihu vzpomínek, jmenovala se příznačně - Z Barrandova až do Hollywoodu. Doporučuji k přečtení.
Vilu samotnou podle katastru nemovitostí v roce 2020 vlastní rodina Chlupáčkova, svépomocí ji opravují a zachovávají původní vzhled. Zahrada zaujme terasovitou úpravou, tvořenou z betonových prefabrikátů, které jsme za minulého režimu potkávali hojně například u zdí schovávající popelnice. Asi nějaký vysoce postavený komunista, který vilu obýval v této době, měl přístup k množství těchto zbylých kusů :).
zdroj: reflex.cz