Zachráněná vila Rudolfa Haurowitze
Zachráněná vila Rudolfa Haurowitze
Aktualizováno: 11. 8. 2020 ,

Nedávno jsem se byl podívat na vilu, která se postupem času dostala do havarijního stavu, byla od 90. let prázdná a nyní je díky kompletní rekonstrukci zachráněná. A to není vše, bude zde školka. Myslím, že zdejší děti budou v opravdu inspirativním prostředí.

Vila s novorenesančním průčelím byla postavena v roce 1897, architektem byl Josef Blecha. Byla postavena pro továrníka Rudolfa Haurowitze. Rodině Haurowitzů patřil mimo jiné tovární sklad Kosmonoských kartounů. Rodina Haurowitzů, činná i v komunální politice, spravovala a obývala tuto a sousední vilu skoro 60 let až do roku 1940, kdy díky židovskému původu její majetek propadl německé říši. Po 2. světové válce, v roce 1947, byl dán majetek pod národní správu a v roce 1950 bylo vlastnické právo vloženo Obci Roztoky. Sloužila převážně k levnému nájemnímu bydlení a dostávalo se jí minimální údržby. Jak postupem času dopadla je dobře vidět na této fotografii. 

Soubor vil čp. 110 a 125 včetně zahrady na přilehlých pozemcích byl na začátku roku 2009 prohlášen Ministerstvem kultury kulturní památkou. V rozhodnutí se mimo jiné zdůrazňuje, že stavební úpravy druhé poloviny 20. století nijak výrazně neovlivnily původní charakter interiéru s dochovanými původními prvky, že obě vily jsou jedny z posledních objektů, které se v Roztokách dochovaly jako příklad autentického příměstského bydlení, a že dokumentují postupnou přeměnu původně zemědělské osady v letní sídlo na konci 19. století.

Město přistoupilo k její obnově v roce 2016. Nedávno jsem měl možnost nahlédnout dovnitř před zahájením provozu školky. O výsledku rekonstrukce se můžete přesvědčit na vlastní oči.  

Více informací k vile i zde: roztoky.cz

Karta objektu: prazdnedomy.cz

  • Generální rekonstrukci podle studie Ing. arch. Tomáše Eflera a následně podle projektu Projektového atelieru pro architekturu a pozemní stavby, s. r. o., (odpovědný projektant Ing. arch. Tomáš Šantavý), prováděla firma Podzimek a synové.
  • V ochranné přilbě stavbu po celou dobu řídil vedoucí projektu Lukáš Vykydal. 
  • Díky detailní práci firmy Pracom, s. r. o., máme možnost spatřit nyní původní výzdobu fasády. 
  • Rukama štukatéra Lukáše Sýkory prošly vnitřní omítky. 
  • Leptaná skla zasazená v oknech lodžií, ale i ve výplních dveří v interiéru a další interiérové dřevěné prvky (např. táflování), včetně skleněných okenních výplní, restaurovala firma OZ VEKRA + Řemesla, s. r. o.
  • Zpět vrácená kachlová kamna, která zbyla v domě jediná, o jejich dnešní stav se postaral restaurátor Petr Miklíček, jenž zároveň ošetřil původní podlahovou dlažbu.
  • Dřevěné parketové podlahy repasovala a doplnila Dřevovýroba Podzimek.