Villa Winternitz
Villa Winternitz
Aktualizováno: 17. 1. 2021 ,

Vilu si v roce 1931 nechal postavit pražský právník JUDr. Josef Winternitz. Architektem byl slavný Adolf Loose a Karel Lhota. Byla to rodinná vila pro jeho manželku Jenny, dceru Suzanu a syna Petra. Navštívil jsem ji v únoru roku 2017, pojďte užít prohlídku. 

Hned první kroky vás zavedou do této prostorné vstupní haly. Která zároveň sloužila k odpočinku u krbu. Stavba vily včetně všech příprav, plánů a povolení trvala jeden rok.

9. září 1932 bylo vydáno "povolení k užívání stavby" a pan Winternitz mohl poprvé vystoupat po těchto schodech do prvního patra. Na další fotografii je k vidění koupelna, kterou nyní zdobí vystavené exponáty. Na prostřední fotografii je k vidění ještě menší místnůstka v prvním patře s úložným prostorem a nyní vystaveným exponátem. Pojďme dál otevřenými dveřmi...

Ty vedou do této místnosti. Odtud se dostaneme na terasu prvního patra. Rodina vilu obývala do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond fur Bohmen und Mahren (Vystěhovalecký fond). I vedlejší místnost má vstup na terasu. Od Vystěhovaleckého fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku.

Stejně tak další místnost vede na terasu. Školka zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997. Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Zde také hned po příjezdu zahynul v plynové komoře Judr. Josef Winternitz. Na prostřední fotografii pohled, který se vám naskytne z terasy prvního patra.

Syn Petr, dcera Suzana a manželka Jenny dostali práci ve fabrice u transmisí, kde díky teplu ze strojů přečkali zimu až do konce války. Na tomto patře i tato výstavní toaletka. S jasným poselstvím :).

Je na čase vrátit se ke schodišti a pokračovat do druhého patra vily. Zde nalezneme další menší koupelnu. A "vzdušnou místnůstku" s oblaky. Po válce se Petr, Suzana a Jenny vrátili zpět do Prahy, ale do jejich rodinné vily se už nikdy nedostali.

Jejich nárok na vrácení vily sice Československý stát uznal a obnovil vlastnické právo pro JUDr. Josefa Winternitze, ale uvalil na dědice daň dědickou a milionářskou. Vzhůru na terasu druhého patra. Všude ve vile zaujmou zajímavé detaily, zde původní kličky. Navrácení vily bylo podmíněno splněním těchto platebních podmínek a bylo zatíženo exekucí. Vzhledem k tomu, že Jenny a Suzana neměly žádného majetku ani příjmů a nebyly schopné tyto podmínky splnit, nabídly Československému státu darování vily a ostatních nemovitostí na oplátku za zrušení exekucí a dalších pohledávek, které bojem o navrácení majetku vznikly.

Impozantní výhled z terasy druhého patra. Co to vpravo vykukuje? No ano, náš starý znamý SANOPZ. Více o něm v albu zde: https://www.facebook.com/ 

Ve druhém patře vily nalezneme v jedné místnosti zajímavé dokumenty týkající se samotné vily i samotné rodiny. Na fotografii vlevo například povolení stavby a kolaudace z roku 1932. Na fotografii vpravo korespondenci s architektem Karlem Lhotou z roku 1934.

Neméně zaujme tento soubor fotografií, kde vidíme celou rodinu Winternitz. Uprostřed Josef Winternitz, vlevo od něj jeho manželka Jenny a její mladší fotografie. Po pravé straně Suzanu a Petra. Nikdo z rodiny se už nikdy do vily nepodíval ani o ní v rodině nemluvili. Na fotografii osobní věci rodiny. Zbytek rodiny se o vile dozvěděl až v roce 1991 při první restituci.

Vilu se rodině podařilo zrekonstruovat jen díky nezměrné energii a práci vnuka JUDr. Josefa Winternitze Ing. Stanislava Cysaře. Na první fotografii, jak vypadala před rekonstrukcí. Díky precizní a citlivé rekonstrukci vedené vnukem Josefa Winternitze Stanislavem Cysařem dnes patří k největším skvostům rezidenční části Smíchova a právem se řadí k významným českým památkám. Při rekonstrukci, která proběhla v roce 2012 byly vráceny změny dispozice podle původní projektové dokumentace a veškerý vestavěný nábytek byl repasován.

Také bylo obnoveno kování na dveřích a oknech. V současnosti se vila pravidelně otevírá veřejnosti a probíhají v ní různé výstavy. Například toto jsou obrazy umělecké keramičky a výtvarnice Veroniky Schilders.

A ještě pár pohledů na exteriér této impozantní vily. Více o vile a fotografie současného spolumajitele Stanislava Cysaře, který vilu pomohl zachránit: https://www.idnes.cz/ Další článek o záchraně zde: https://www.idnes.cz/