Zámek Ohrazenice před a po
Zámek Ohrazenice před a po
Aktualizováno: 27. 8. 2023 ,

Objevil jsem ho víceméně náhodou okolo roku 2017, zarostlý v husté džungli, ze silnice skoro neviditelný. Uvnitř krásně malovaný, tak akorát velký. Proč tak chátrá? Vrtal mi hlavou, tak jsem zkusil po nějakém čase kontaktovat majitelku. V roce 2018 jsem zámku našel nového majitele, který se pustil do rekonstrukce. Pojďte se podívat, jak takový zámek vstává jako fénix z popela. 

Zámek nechal postavit v roce 1778 Jan rytíř ze Schindlerů. Ten pocházel z místní rodiny důlních správců. Ratibořské Hory vznikly ve 13. století, kdy se tu začalo dolovat stříbro. Název Ohrazenice získal zámek podle toho, že byl ohrazen vysokou zdí. Od roku 1854 byli majitelé rodina Vačlenů, po roce 1857 rodina Forsterů a od roku 1896 rodina Petrů. Ti byli majitelé zámečku až do roku 1975, kdy jej koupila rodina Hanušova. Velkostatkář pan Hanuš ale brzy umřel a paní Hanušová zůstala na zámek sama. Syn na správu majetku nebyl, spíše byl hodně duchovně zaměřený a zámeček začal postupně chátrat. V roce 2017 jsem jej navštívil poprvé a začal se o něj více zajímat. Naštěstí se mi podařilo zámku najít nového majitele, který se hned v následujícím roce pustil do inspirativní a dechberoucí práce s cílem zámek zachránit. Projekt a autorský dozor provádí společnost ARPEMA s.r.o., jejíž majitel, Ing. arch. Petr Malinský má za sebou více než 30 let úspěšné práce v oboru architektury, projektování a realizace staveb včetně jedinečného znalectví v oboru starého evropského umění.

Následující fotografie ukazují zámek z čelní a zadní strany v době, kdy jej vlastnila rodina Petrů, která je i na jedné z fotografií. Poslední dobová pohlednice je z ještě starší doby.

Následující fotografie srovnávají stav před rekonstrukcí v roce 2017 a v následujících letech v průběhu rekonstrukce. 

Na fotografiích čelního pohledu na zámek z let 2017 - 2023 je dobře vidět, že část čelní stěny musela být postavena znovu, protože zámeček byl v dávné minulosti dodatečně podsklepen, bohužel v této části zdi nenavazovaly a zeď se během chátrání zámku začala propadat do sklepa.

Pro zajímavost fotografie přímo od majitele v průběhu rekonstrukce / dostavby čelní stěny zámku. 

Pohled na zadní část zámku v letech 2017 - 2023.

A ještě pohled zepředu z úhlu v letech 2018 - 2023.

Interiéry byly za mé první návštěvy v roce 2017 plné nejrůznějšíh nepořádku. To vše musel nový majitel vynosit. Na následujících fotografiích velká místnost v jižní části v prvním patře zámku, v letech 2017 - 2023.

Stejná místnost i pohledem k čelní stěně zámku, která musela být nově postavena. 

Vedle, znovu směrem k čelní stěně zámku, se nachází menší místnost. Ta byla v roce 2017 úplně plná nejrůznějším nepořádkem. Do zámku již na řadě míst střechou zatékalo, musely být opravené konstrukce stropů, malované stropy se tedy zachránit nepodařilo. 

Chodba u těchto místností v prvním patře v roce 2017, to samé, plná nepořádku. Po levé straně vidět vstup do menší místnosti z předchozích fotografií, po pravé straně vstup na půdu. 

Samotná půda v roce 2017 to samé, plná nepořádku. Následují fotografie v dalších letech, poslední je z roku 2023.

Pohled do severní části půdy v letech 2017 - 2023.

A ještě detail konstrukce střechy v letech 2017 - 2023.

V přízemí zámku, pod velkou místností v prvním patře, se původně nacházela dvojice menších místností. Při rekonstrukcích v následujících letech byla příčka odstraněna. 

V přízemí v zadní části zámku se nachází tato spojovací chodba se vstupem do sklepení. Sklepení bylo v roce 2017 kompletně zatopené, nikdo tehdy nevěděl, jaká překvapení se zde nacházejí (a že kvůli nenavazujícím zdím musí být podstatná část čelní stěny zámku nově postavena). Znovu srovnání stejného místa v letech 2017 - 2023. 

V roce 2021 jsem si mnoho let zatopené sklepy mohl osobně prohlédnout, užijte. V jedné z místností stále vyvěrá spodní voda, která historicky byla a stále musí být odčerpávána, aby sklepy znovu nebyly zatopené. Vysoká podzemní hladina vody (s nutností odčerpávání) se týká i řady dalších domů v bbci, včetně zámku na náměstí.  

V přízemí, u čelní stěny zámku, se také nachází místnost s krásným klenutým stropem. Jak se tato část čelní zdi propadala, nevydržela ani klenba, která také musela být nově postavená. Konkrétně v roce 2019. Srovnávací fotografie jsou z let 2017 - 2021, kdy již byla hotová. 

Níže ještě několik srovnávacích fotografií exteriéru v březnu 2018, těsně po prodeji, a v červnu 2023. Z hospodářské části v severní části zbyly pouze zbytky obvodových zdí, tato část bude muset být postavena znovu, v roce 2023 je zde již nově základová deska. 

A níže ještě několik srovnávacích leteckých fotografií v průběhu rekonstrukce. 

Zámek stále v ohrožení 

I když na zámku probíhá tato krásná záchrana, je i nadále v ohrožení. Firma Rynagro, člen koncernu Agrofert, totiž plánuje hned za zámkem a obcí zmodernizovat zemědělský areál a vybudovat zde nový velkokapacitní kravín pro až 800 dojnic. Projekt za 200 milionů korun počítá s výstavbou několika plně robotizovaných stájí, teletníku nebo velké jímky na kejdu. Části obyvatel to však není po chuti a proti stavbě začali bojovat. Vše vyvrcholilo podáním petice na které se sešlo kolem 500 podpisů, z toho přes 200 od místních obyvatel. Místní se obávají možných rizik takového areálu - nárůst dopravy, hluku, zápachu nebo kontaminace vody a půdy dusíkem. 

Areál ohrožuje i obnovu této památky, protože zámek byl v roce 2019 zařazen do programu PZAD (program záchrany architektonického dědictví), který vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR. Záměr obnovy a rekonstrukce se týká v budoucnosti také původní zahrady a barokní stodoly. Sousední velkokapacitní kravín budou mít zásadní vliv na budoucí využití zámku, jak k bydlení, tak ke kulturnímu využití objektu pro veřejnosti, jak je obsaženo v záměru PZAD. Modernizací farmy bude nevratně zasažen i historický rudný revír pro těžku stříbra Eleonora, včetně dnes již velmi zchátralé lipové aleje s tarasem, která původně patřila také k zámku. 

Článek ke kravínu: idnes.cz

Kompletní historie zámku na kartě objektu zde: https://poznejdomy.cz/425 

Více dobových fotografií v příspěvku zde: facebook.com